Hogyan készül a nemez?

A nemez ősi eredetű textil, amelyet hagyományosan birkagyapjúból, víz segítségével simogatással, dörzsöléssel és gyúrással készítenek. A gyapjúszál külsején apró fogacskák helyezkednek el, melyek ugyan szemmel nem láthatóak, de lúgos vagy savas meleg víz hatására szétnyílnak, majd a simogatással és nyomkodással összeakaszkodnak. Napjainkban a nemezeléshez leginkább szappant használnak, de jó tudni hogy a gyapjú legjobban a házi főzésű szappant szereti. Amikor a simogatástól és nyomkodástól összeállt a nemez, akkor következik a gyúrás. Nagyon fontos hogy a darab kellőképpen meg legyen gyúrva, mert ez adja meg a nemeznek a tartósságot és jó minőséget. A nemezt egészen addig kell gyúrni amig az anyag felületén apró rücskök keletkeznek. Ez azt jelenti hogy az anyagban a szálak egyre sorosabban kapcsolodnak egymáshoz. Igy lesz a nemez majdnem elnyűhetetlen. Az elkészült nemezt alaposan ki kell öblíteni a szappantól és száradni tenni. Szárítás után a fogacskák visszatérnek eredeti állapotukba, és erősen összekapaszkodva szinte eltéphetetlenné teszik a textilt.

marți, 14 decembrie 2010

Alapanyagok

Nagyon fontos a jó minőségű alapanyagok kiválasztása. Jó anyaggal fele erő dolgozni. Fontos figyelembe venni  hogy különböző típusú gyapjú használatakor a szálak nehezebben kapaszkodnak össze, így több ideig kell dolgozni rajta. Megkönnyíti a munkánkat hogyha a gyapjút ugyanarról a helyről szerezzük be. 

A gyapjú természetes színei a fehér, a fekete, barnás árnyalatok, és  ezek keverékéből a szürke szín, (vagy nem szín, mert így tanultuk művészet órán). Nagyon szép színeket lehet festeni növényekkel, fák kérgével, virágszirmokkal, vagy akár hagymahéllyal. 

Persze ez nem ilyen könnyű mint ahogy ide leírtam, hiszen a szép színekhez sok éves tapasztalat, kitartás és kemény munka szükséges. Nem könnyű elsajátítani a boszorkánykonyha fortélyait, ezért nem sokan foglalkoznak növényi festéssel. Nehéz és fáradságos munka a növények begyűjtése és főzetek készítése, de a végeredmény lélegzetelállító.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu